Add your promotional text...

Транзитна ішемічна атака попереджає про можливість інсульту

Нещодавно знайшов в Веб Архіві цікаву статтю, - інтерв'ю з науковцем, про сигнали, якими організм людини заздалегідь попереджає про те, що вона має проблеми зі здоров'ям, які можуть призвести до важкого інсульту. Пропоную її вашій увазі. Читайте і робіть висновки, які допоможуть запобігти інсульту.

Як у боксі: спочатку атака, потім удар

Транзитна ішемічна атака попереджає про можливість інсульту
Транзитна ішемічна атака попереджає про можливість інсульту

Чи знаєте ви, що життя керівників трьох держав, які розгромили фашистів у ХХ столітті, забрала та сама хвороба? Президент Америки Франклін Рузвельт і лідер СРСР Йосип Сталін пішли в інший світ після великого крововиливу в мозок. Прем'єр-міністр Великобританії Вінстон Черчілль переніс серію мікроінсультів. І хоча у кожного правителя своя спадковість, їхнє життя обірвалося з однієї і тієї ж причини...

Загрозливе попередження

Інсульт, на жаль, косить усіх без розбору. Тут як у боксі: спочатку атака, потім удар. І хоча вважається, що катастрофа судин відбувається раптово, захворювання має своїх провісників.

— Це транзиторні ішемічні атаки, або мікроінсульти, — роз’яснює

доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри неврології

та нейрохірургії БелМАПО Володимир Пономарьов.

— По суті, це грізне попередження людині про те, що вона має проблеми зі здоров'ям. Через деякий час у тому ж місці можлива закупорка судини або її розрив, а це вже інсульт. Якщо не лікувати гіпертонію, не звертати уваги на високий рівень “шкідливого” холестерину та цукру в крові, рано чи пізно доведеться зіткнутися з тим, що розвинеться транзиторна, або минуща, ішемічна атака, – попереджає фахівець. — Вас повинні насторожити такі симптоми, як порушення мови, рухових функцій у руці чи нозі, безпричинний інтенсивний головний біль, різке запаморочення, непритомний стан. Якщо вдасться вчасно і правильно відреагувати на перші дзвіночки, можна уникнути великого інсульту. Адже дуже важливо, щоб усі ці симптоми пішли протягом 24 годин. А якщо стан людини не змінюється, можна бити на сполох — це інсульт.

Професор звертає увагу, що всі перелічені симптоми не завжди виявляються в сукупності. Наприклад, у людини стає утрудненою мова, і нічого більше – це серйозний симптом, який потребує негайного звернення до лікаря. Або з'являється різке запаморочення на тлі нормального чи підвищеного тиску, відбувається часткова втрата зору чи слуху, двоїння в очах – у такому разі теж треба поспішити за медичною допомогою.

Зрозуміло, всі ці проблеми не виникають на порожньому місці. Є чимало причин, які зазвичай запускають механізм розвитку транзиторної ішемічної атаки.

Не більше ніж помилка

— Наші пацієнти досить часто кажуть: мовляв, Черчілль пив і курив, напружено працював по 14—16 годин на добу та прожив довге життя — помер у 93 роки. Але такою спадковістю можуть похвалитися далеко не всі, — зауважує професор. — І навіть визнаного здоров'я Черчілля теж здолав інсульт.

Проблема в тому, що коли людина, яка перенесла транзиторну ішемічну атаку, не надає їй значення, ймовірність розвитку інсульту зростає. Де тонко, там і рветься.

Рушаємо на випередження

Але чи можливо, щоб за атакою не було удару?

Професор Пономарьов відповідає ствердно. Щоправда, уточнює фахівець, доведеться з'ясувати, який фактор ризику спричинив цей стан. Якщо винуватець — високий артеріальний тиск, його знижують, але з нормального рівня, а того, що був до мікроінсульту, плюс 10 мм ртутного стовпа. З іншого боку, різке зниження тиску загрожує нестачею кисню, який почне відчувати мозок, попереджає професор Пономарьов. У такому разі інсульт розвинеться не через високий, а через низький тиск.

На думку лікаря-невролога, прийом препаратів, які контролюють артеріальний тиск, не повинен бути жорсткою константою. Орієнтуватися потрібно на своє здоров'я. Є таке поняття, як цільовий артеріальний тиск. Якщо тиск нижче цільового, пацієнта дошкулятимуть шуму в голові, запаморочення, головний біль, виникнуть провали в пам'яті.

Не можна бездумно знижувати і холестерин у крові.

— Рівень загального холестерину не є фактором, з яким слід боротися, — застерігає фахівець від помилок лікування. - Холестерин складається з двох фракцій - "корисної" та "шкідливої". Перша необхідна забезпечення роботи печінки, вироблення статевих гормонів. Друга формує атеросклеротичні бляшки всередині судини. Перш ніж починати лікування, зробіть аналіз крові на ліпідний профіль. Рівень ліпопротеїдів низької густини високий? Починайте боротьбу за допомогою дієти, фізичних навантажень та препаратів групи статинів. А просто знижуючи холестерин, можна довести, наприклад, чоловіків навіть до імпотенції. Необхідний і прийом препаратів-антиоксидантів, які покращують мозковий кровотік, що допомагають клітинам серця та головного мозку брати з крові більше кисню.

— Чи потрібно приймати аспірин для розрідження крові та боротьби з тромбами? - цікавлюся у фахівця.

— У всьому світі один із доведених способів профілактики транзиторних ішемічних атак та інсульту — прийом препаратів аспіринового ряду: аспірин, кардіомагніл тощо. Але застосовувати їх можна, якщо немає проблем зі шлунком, зниженого згортання крові, - попереджає лікар. — Якщо знехтувати це, можна заробити такі грізні ускладнення, як виразка шлунка, виразкова кровотеча, зіткнутися з іншими проблемами.

Ліки на тарілці

Для профілактики транзиторних ішемічних атак та інсульту важливо дотримуватися і раціонального харчування з переважанням у раціоні риби, овочів та фруктів, оливкової олії та (іноді) червоного вина.

— Років тридцять тому в Скандинавських країнах захворюваність на інсульти була досить високою, — наводить приклад професор. — У їжі населення переважали жири, люди вживали багато кухонної солі, алкоголю тощо. Тоді було прийнято національну програму боротьби з інсультами. Переоснастили медустанови, широко впровадили тромболізис – метод розчинення тромбів. Другу частину коштів направили на профілактику. Координатори програми подбали про те, щоб виробники додавали до продуктів менше жирів, кухонної солі та цукру. Результат: сьогодні в Скандинавських країнах найнижчі показники щодо транзиторних ішемічних атак та інсультів — найпоширеніших хвороб цивілізованого суспільства, які забирають життя людей.

У світі смертність від інсультів та інфарктів на третьому місці. На жаль, і в Білорусі тенденцій до зниження поширеності цієї грізної патології поки що не спостерігається.

Шукаємо винуватців

1. Спадковість. Якщо у вашій сім'ї родичі страждали на інфаркт або інсульт, вони можуть передати схильність до цих хвороб і своїм дітям. Кожен з нас має ген, що визначає антиоксидантні властивості крові. Іншими словами, здатність головного мозку захищатись від нестачі кисню, пояснює професор Пономарьов. Для виживання людини цей механізм є вкрай важливим, адже мозок дуже чутливий до нестачі кисню — може прожити лише п'ять хвилин без нього, після чого починає гинути. Якщо антиоксидантний захист порушено, то неухильно зростає ризик розвитку транзиторної ішемічної атаки. Тому, якщо у вас обтяжена спадковість, то вже з 35—40 років доведеться спілкуватися зі своїм здоров'ям на ви і постійно спостерігатися у фахівців.

Однак у житті найчастіше все відбувається з точністю до навпаки. Більшість пацієнтів воліє ігнорувати попередження лікарів. Як тільки заболить голова, одразу хапаються за анальгін чи пенталгін, навіть не намагаючись з'ясувати причину болю. А її можуть спричинити як підвищений чи знижений артеріальний тиск, уповільнення струму крові, так і передінсультний стан.

2. Літній та старечий вік. За оцінками ВООЗ, до мікроінсультів найчастіше схильні люди старше 75 років. Чим триваліше життя людини, тим вищий ризик транзиторної ішемічної атаки (ТІА) та інсульту. Хоча бувають і трагічні винятки, коли хвороба б'є по молодих.

3. Порушення режиму праці та відпочинку. Від надмірних фізичних чи емоційних навантаженнь здоров'ю користі ніякої.

4. Постійні стреси. Вони здатні вибити ґрунт з-під ніг навіть у стійких оптимістів.

5. Різкі та несподівані рухи. Якщо людина спить, а в неї поряд з вухом раптом різко задзвонить будильник, то в 40% випадків це закінчується мікроінсультом і навіть інсультом, попереджає Володимир Пономарьов. Різкий звук провокує спазм судин головного мозку, тому тримайте будильник подалі від голови.

Які дослідження допоможуть з'ясувати, чи вам не загрожує мікроінсульт (ТІА)?

Насамперед треба досліджувати прохідність судинної системи головного мозку. З цією метою зазвичай виконуються ультразвукова доплерографія та кольоровий картований доплера.

Є також додаткові методи дослідження - МР-ангіографія, або магнітно-резонансна ангіографія, або КТ-ангіографія, при якій пацієнту вводиться внутрішньовенно контрастна речовина.

При МР-ангіографії комп'ютер самостійно віртуально вибудовує судинну систему і показує її на екрані монітора, а при КТ-ангіографії видно реальну картину — розрив судини, тромбоз, розширення стінки судини або аневризму тощо.

Не слід з метою оцінки мозкової гемодинаміки орієнтуватися на результати реоенцефалографії (РЕГ). Значимість цієї “застарілої” методики частину лікарів та пацієнтів необґрунтовано переоцінюють. Тим часом РЕГ побічно характеризує лише миттєвий стан мозкового кровотоку, який може стати зовсім іншим після звичайного присідання.

Саме тому на результати цієї методики не можна орієнтуватися ні з діагностичною метою, ні, тим більше, ґрунтувати на них вибір лікування.

Важливо

Кількість ТІА та інсультів залежить не від сезонності, а від коливань атмосферного тиску, тому до прогнозів метеорологів слід ставитись з усією серйозністю. Щойно атмосферний тиск падає, кількість гострих мозкових катастроф зростає.

Джерело ng.by Автор Наталія НЕВИДОМА