Add your promotional text...
Інсульт - два різні захворювання під спільною назвою
Що таке інсульт, яка його симптоматика, профілактика та методи лікування? Про це розмов з кандидатом медичних наук, завідувачем неврологічного відділення одного з медичних центрів Зограбом Григоряном
Що таке інсульт?
Інсульт чи гостре порушення кровообігу мозку буває двох типів.
Перший: ішемічний, коли мозок недостатньо постачається кров'ю через закупорку або звуження судин, що живлять, і в ньому виникають органічні зміни.
Другий: геморагічний, коли внаслідок високого кров'яного тиску відбувається розрив аневризми – розрив стінки судини, кров виливається в паренхіму мозку. А підходи до лікування цих двох видів захворювань, об'єднаних під одним поняттям інсульт, часом бувають різні, навіть протилежні.
«При ішемічному інсульті, при підвищеній згортання крові та наявності тромбів кров треба розріджувати, а у випадку з інсультом геморагічним, навпаки, крові необхідний фібрин, який сприяє згортанню крові. Але є й спільні заходи для обох випадків для запобігання набряку мозку та метаболічних змін», - пояснив лікар.
Перша причина виникнення ішемічного інсульту – гіпертонія з атеросклерозом. У людини порушується ліпідний обмін, зайвий холестерин відкладається на стінках судин, сюди додається те, що порушується активність тромбоцитів, і вони склеюючись утворюють згустки, які також накопичуються на бляшках: відбувається закупорювання судин і має місце так званий атеротромботичний інсульт. Інший варіант: коли у сердечників відбувається зміна коагуляції крові, через нерівномірну роботу серця утворюються кров'яні кульки, які піднімаються до мозку, а чим ближче судини до голови, тим їхній просвіт уже, і там відбувається закупорка. Це так звана кардіальна емболія.
Третій варіант - це системне захворювання судин, коли є запальне захворювання під назвою васкуліт. Під впливом місцевих факторів запалення може загостритися, може виникнути місцевий набряк, разом із порушенням коагуляції крові це також може призвести до закупорки судин.
Яка профілактика інсульту?
За словами Зограба Григоряна, є два види профілактики інсульту – первинна, коли інсульту у пацієнта ще не було, але є фактори ризику, і вторинна, коли людина вже перенесла інсульт і слід запобігти її повторенню.
Первинна профілактика, в основному, це боротьба з атеросклерозом та гіпертонічною хворобою. Тиск треба постійно тримати під контролем шляхом підбору відповідних препаратів, під контролем треба тримати рівень холестерину, також використовуючи спеціальні препарати.
А найкраще вести такий спосіб життя, щоб гіпертонія та атеросклероз не виникали. Чинниками ризику є:
Гіпокінезія – нерухомий спосіб життя
Харчування – тваринні олії, переїдання
Порушення режиму сну та відпочинку
Шкідливі звички – алкоголь меншою мірою, куріння – більшою мірою.
Вторинна профілактика знову ж таки включає профілактику атеросклерозу і гіпертонії, а також врегулювання згортання крові.
Симптоматика інсульту
Високий кров'яний тиск, головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота, блювання, епізоди розлади рухів, розлади зору і навіть психіки. При таких проявах слід негайно госпіталізувати пацієнта.
Діагностика інсульту
У діагностиці інсульту застосовуються нейрофізіологічні дослідження, КТ, МРТ, дуплексне сканування для оцінки стану судин, широкий спектр біохімічних досліджень крові.
Лікування інсульту
Лікувати інсульт можна лише у клініці, оснащеній сучасними діагностичними та хірургічними засобами.
Лікування інсульту включає медикаментозне лікування, і з цією метою на ринку постійно з'являються нові препарати для регулювання ліпідного обміну і згортання крові, а також хірургічне лікування або інтервенційну терапію - і тут останніми роками намітилися серйозні зрушення.
В інтервенційній терапії застосовуються:
Тромболізис – ін'єкції спеціальних препаратів, які розсмоктують тромб та відкривають просвіт судини (реканалізація). За словами лікаря, це дуже тонкий метод і великий ризик геморагії (крововиливи), оскільки мозкова тканина при ішемічному інсульті буває розм'якшеною, і може не витримати тиску крові. Тобто, може відбутися трансформація ішемічного інсульту на геморагічний. Вважається, що опір мозкової тканини може зберігатися перші шість годин, після шести годин робити тромболізис вже не рекомендується.
Оперативне втручання на магістральних судинах, які живлять мозок, які робляться як для профілактики інсульту, так і під час або після інсульту. Серед традиційних операцій – ендартеректомія – видалення атеросклеротичних бляшок із судин. Робиться також стентування мозкових судин – операція, ідентична стентуванню судин серця, або ангіопластика – балонна дилатація судин. Ці дві операції, за ловам лікаря, поки не знайшли широкого застосування через низьку ефективність та високий ризик ускладнень, а саме, місцевої кровотечі, ранової інфекції та пошкодження черепних нервів.
Статистика інсульту
Статистика захворювання інсультом досить невтішна: 30% інсультів закінчуються смертю, 20% перенесли інсульт прикуті до ліжка, 30% потребують постійного догляду і лише 20% повертаються до свого нормального життя.
Три резерви для лікування інсульту
При організації лікування хворих з інсультом слід враховувати три необхідні резерви для забезпечення оптимального мозкового кровотоку:
церебрально-геморагічний резерв – оцінка стану судин, які забезпечують головний мозок;
кардіальний резерв - оцінка функціонального стану серця;
мікроциркуляторний резерв – оцінка коагуляційно-агрегаційних властивостей крові…
За матеріалами сайту uzinform.com.ua