Add your promotional text...

Фактори ризику інсульту, деменції та депресії

Дослідження показують, що 60% випадків інсульту, 40% деменції і 35% депресії у людей похилого віку пов'язані з модифікованими факторами ризику. Визначення та вплив цих факторів на здоров'я є ключовими для покращення якості життя.

Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry і edition.cnn.com

4/22/20251 хв читати

Близько 60 мільйонів людей у ​​всьому світі мають деменцію, і очікується, що до 2050 року ця кількість майже потроїться. Смертність від інсульту подвоїтися до того ж 2050 року, а від 10 до 20 % дорослих страждатимуть від депресії в процессі старіння.

Хоча ці цифри вражають, збільшується коло доказів того, що багато з цих випадків не є генетично обумовленими, і їх можна відкласти або взагалі запобігти, звернувшись до тих факторів здоров’я, які загалом контролюються людиною.

Згідно з великим оглядом, опублікованим в Інтернеті вперше: 3 квітня 2025 р у журналі «Неврологія, нейрохірургія і психіатрія», щонайменше 17 чинників сприяють розвитку деменції, інсульту і депресії наприкінці життя.

Усунення, або навіть зменьшення їх цих може знизити ризик розвитку всіх трьох захворювань. До цих факторів належать, у порядку зменшення важливості:

  1. Кров’яний тиск

  2. Індекс маси тіла

  3. Захворювання нирок

  4. Цукор у крові

  5. Загальний холестерин

  6. Вживання алкоголю

  7. Дієта

  8. Втрата або погіршення слуху

  9. Больові відчуття

  10. Фізична активність

  11. Мета в житті

  12. Сон

  13. Куріння

  14. Соціальна активність

  15. Стрес

  16. Когнітивна активність у вільний час

  17. Депресивні симптоми


"Це дослідження справді демонтоує, наскільки потужно зміни способу життя та поведінки впливають на вікові захворювання мозку", — сказала старший автор цього дослідження д-р Санджула Сінгх, викладач неврології Гарвардської медичної школи та головний дослідник лабораторій Brain Care Labs у Массачусетській лікарні.

"Зрештою, ми сподіваємося, що люди відчують, що тут є обнадійливе повідомлення — що насправді є дуже багато речей, над якими можна працювати, і тоді не лише ваш ризик інсульту буде нижчим, але й деменції та/або депресії в пізньому віці", — зазначив Сінгх.

В ідеалі люди не хотіли б щоб в них розвинувся жоднен з цих станів, додала вона, тому дослідницька група хотіла знайти спільні фактор ризику, щоб люди могли по суті досягати кількох цілей, використовуючи ті самі інструменти.

За матеріалами edition.cnn.com та journals.enviousdigital.co.uk

д-р Санджула Сінгх, фото  з сайту connects.catalyst.harvard.edu
д-р Санджула Сінгх, фото  з сайту connects.catalyst.harvard.edu